Papua – Ludzie Drzew

…West Papua czyli zachodnia cześć Nowej Gwinei administrowana przez Indonezję jako prowincja jeszcze do niedawna funkcjonowała jako Irian Jaya. Od kilku lat uzyskała nową nazwę Papua i jest największą prowincją Indonezji. Obszar ogromny równy wielkością Niemiec i Francji pokryty jest ostatnim niezbadanym jeszcze lasem deszczowym . Góry sięgające prawie 5 tys m npm kryją w sobie nadal niedostępne doliny i dziewicze szczyty.

To tu znajduje się Piramida Carstensz (4884 m npm ) góra zaliczany do tzw. Korony Ziemi (pierwsze wejście – Heinrich Harrer 1962 r., pierwsze polskie wejście w 1999 r dokonał nasz przewodnik – Jerzy Kostrzewa . Nota bene o Nowej Gwinei i Wyprawie z 1999 powstała książka Niedostępna Góra Papuasów” autorstwa Jerzego Kostrzewy.


Nowa Gwinea to siedlisko endemicznie występujących gatunków flory i fauny. Ponad 150 gatunków ptaków spotkać można tylko na tej wyspie. To ostatnie miejsce na Ziemi gdzie żyją plemiona wciąż tak jak w epoce kamiennej, a na południu Papui w dorzeczu rzeki Braza miejescowe plemiona mieszkają na drzewach.

Jednym z ludów do której chce dotrzeć nasza wyprawa są Korowajowie tzw. ludzie drzew. Zamieszkują tereny po południowej stronie gór Jaya w lasach w dorzeczy rzeki Braza. Prowadzą koczowniczy tryb życia a swoje domy budują na platformach wysoko zawieszonych w koronach drzew.

Wyprawa ma charakter eksploracyjny i połączona jest z trekkingiem przez trudno dostępne ostępy lasu deszczowego, przez mokradła i bagna.  Trekking jest dostępny dla każdego sprawnego trekera ale wymaga jednak przygotowania fizycznego. W trzystopniowej skali trudności (I łatwy, II-średnio-trudny, III – trudny ) trekking zaliczyć można do II – średnio trudnych, aczkolwiek są dni w skali III = trudne.  Każdy uczestnik wypełnia też tzw. kartę medyczna i jeśli są jakiekolwiek przeciwwskazania – konsultujemy to z lekarzem.

W programie również przewidujemy krótki trekking po wioskach ludu Dani i Jali w Dolinie Baliem – interior Zachodniej Papui na północ od Gór Jaya. Więcej informacji o wyprawie w Programie i galerii zdjęciowej oraz w książce „Niedostępna Góra Papuasów”.


Zapoznaj się z naszymi warunkami uczestnictwa, wejdź na:
Warunki uczestnictwa