Ladakh – Tybet Zachodni
Ladakh, zwany Małym Tybetem, to region położony w północno-zachodnich Indiach. Kraina pomiędzy głównym pasmem Himalajów a górami Karakorum, położona w części górnego biegu rzeki Indus. Geograficznie najbardziej na zachód wysunięty fragment Tybetu. Historycznie nazwa Ladakhu to Tybet Zachodni. Głównym ośrodkiem administracyjnym jest miasto Leh. Politycznie Ladakh należy do Indii (stan Jammu i Kaszmir) choć niewielka jego cześć znajduje się na terenie współczesnych Chin. Niegdyś niezależne królestwo, w XIX wieku zaanektowane przez władze Kaszmiru. Mieszkańcy Ladakhu są etnicznie i kulturowo spokrewnieni z Tybetańczykami. Ladakh czyli Tybet Zachodni dzięki protektoratowi Indii ocalał przed wchłonięciem do Chin. Dzięki temu Klasztory Tybetańskie w Ladakhu są miejscem gdzie przetrwała nienaruszona wojnami kultura tybetańska.
Nasza wyprawa w programie ma również 3-dniowy pobyt w Kaszmirze – region Indii zamieszkały przez Muzułmanów i kulturowo i etnicznie zbliżony do Pakistanu. Zresztą prowincja ta domaga się przyłączenia do Pakistanu co jest kością niezgody pomiędzy Indiami a Pakistanem. Wyjątkową atrakcją tego wyjazdu są dwa noclegi na Jeziorze Dal w stolicy Kaszmiru Srinagar – w wiktoriańskich domach na wodzie (słynnych kaszmirskich „houseboot’ach”).
Kolejną atrakcją tej wyprawy jest przejazd jeepami (3 dni) drogą górską przez wysokie himalajskie przełęcze z Kaszmiru do Ladakhu.
Głównym celem wyprawy jest 8 dniowy trekking Doliną rzeki Markha.
Najwyższa przełęcz podczas treku ma 5300 m npm.
Noclegi podczas trekkingu w namiotach, plecaki są transportowane końmi, posiłki są przyrządzane przez zawodowego kucharza.
Trekking jest dostępny dla każdego sprawnego trekera ale wymaga jednak przygotowania fizycznego i sprzętowego. W trzystopniowej skali trudności (I łatwy, II średnio-trudny, III trudny ) trekking zaliczyć można do średnio trudnych. Każdy uczestnik wypełnia też tzw. kartę medyczna i jeśli są jakiekolwiek przeciwwskazania – konsultujemy to z lekarzem.