Program
Dzień I
Spotykamy się przy kantorze odlotów w Berlinie lub w Warszawie w zależności od miejsca wylotu (dokładna godzina odlotu podana zostanie po potwierdzeniu udziału i rezerwacji biletu.) Lecimy do Tanzanii do miejscowości Arusha na lotnisko Kilimanjaro, transfer do hotelu. W Arusha najczęściej śpimy w hotelu Outpost Lodge outpost-lodge.com
Dzień II
Dzień aklimatyzacyjny, po śniadaniu spacer po Arusha, pierwsze zakupy przed wyruszeniem w góry; po południu możliwość (fakultatywnie) wycieczki do wioski masajskiej pod Arusha, przed kolacja spotkanie organizacyjne, kolacja, po kolacji pakowanie plecaków przed wyprawa w góry.
Dzień III
1 dzień trekkingu
Brama Parku Machame (1830 m npm) – Obóz Machame (3000 m npm)
Wczesnym rankiem transfer do bramy Parku N. Kilimanjaro (1830 m npm) w wiosce Machame – stad początek trekkingu do Obozu Machame, trasa biegnie przez las deszczowy.
Różnica wzniesień: 1830m do 3100m czyli przewyższenia > 1170 m
Dystans: ok.15 km
Czas: ok. 5 – 6 godz.
Teren: las deszczowy
Dzień IV
2 dzień trekkingu
Camp. Machame (3000 m npm)– Shira Camp (3740 m npm)
Różnica wzniesień: 740m
Dystans: 10 km
Czas: 5 -7 godz.
Teren: wrzosowiska, las, błoto
Dzień V
3 dzień trekkingu
Shira camp (3747 m npm) do Lava Tower (4642 m npm) i dalej do Baranco Camp (3980 m npm)
Dla wielu może to być tzw. dzień kryzysowy, pogoda może radykalnie się zmieniać w czasie marszu – śnieg, deszcz, wiatr, mgła; na 4630m mogą wystąpić bóle głowy i inne objawy choroby wysokościowej, dlatego schodzimy w dół na 3860 m do Camp Barranco.
Różnica wzniesień: 3840m przez 4630m do 3860m
Dystans: ok. 12 km
Czas: 7 – 9 godz.
Teren: górzysty, sawannowy
Dzień VI
4 dzień trekkingu
Barranco Camp (3980 m npm)– Karanga Camp (ok 4000 m npm)
Rano po śniadaniu pokonujemy b. stroma ścianę skalna zwana Barranco Wall (czas pokonania ściany zależy od tego jak wiele osób będzie na ścieżce – zaleca się b. wczesne wyjście ranne) Po wejściu na Baranco Wall teren łatwy, trawers zboczy do doliny Karanga (pustynia alpejska).
Różnica wzniesień 3860 do 4000
przewyższenie: 140 m
Dystans ok. 7 km
Czas: 4 – 5 godz.
Teren górzysty, skalisty eksponowany potem pustynia alpejska
Dzień VII
5 dzień trekkingu
Karanga Camp (4000 m npm) do Barafu Camp (4600 m npm)
Jest to bardzo dobry dzień na lepsza aklimatyzacje przed atakiem nocnym na szczyt Kilimanjaro.
Różnica wzniesień: 4000 m do 4600m
przewyższenie: 600 m
Dystans: 7 km
Czas: 3 – 4 godz
Teren: górzysty, pustynia alpejska
Dzień VIII
6 lub 7 dzień trekkingu
Uwaga: Jeśli grupa to zaakceptuje a uczestnikami są osoby 60 + to ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa zalecamy dłuższą aklimatyzacje i proponujemy pozostanie cały dodatkowy dzień w Campie Barafu na relaks i spacer aklimatyzacyjny. Ten dodatkowy dzień jest b.ważny dla samopoczucia i bezpieczeństwa uczestników ! Przedłużony pobyt w tym konkretnym campie jest związany z dopłatą jednodniową (ok. 350 USD ) Dlaczego tak wysoka dopłata. Trzeba pamiętać, że w Campie Barafu nie ma wody i tragarze muszą schodzić po nią w dół do Doliny Karanga. Łącznie zajmuje im to nawet 5 godz. Stąd ten Camp dla obsługi jest droższy od innych i wymaga dodatkowych tragarzy, którzy dochodzą z Mweka.
Barafu Camp (4600 m npm) na Uhuru Peak – szczyt Kilimanjaro (5895 m npm) i dalej w dół do Campu Milenium (Górny Camp Mweka) ( 3820 m npm)
Różnica wzniesień: 4600m do 5895m (szczyt Uhuru –Kilimanjaro) tj ok 1300 m do góry !
i w dół do 3820 m npm !!! czyli ze szczytu zejścia jest ok 2100 m w dół
Dystans ok. 7 km do szczytu i 28 km na dół
razem ok. 35 km czas: 8 godz. na szczyt i 7-8 godz. na dół
razem ok. 16-17 godz.
Teren: górski, kamienie, szutr wulkaniczny, skały, śnieg, lód
Jest to najtrudniejszy i najważniejszy dzień trekkingu; zaczynamy marsz w kierunku szczytu o północy po 5 – 6 godzinach trudnego i stromego podchodzenia jesteśmy wstanie dojść do krawędzi wulkanu Kibo do tzw. Stella Point (5756 m. npm ) a dalej jeszcze ok. 0,45 – 1,5 godziny do szczytu Uhuru (5895 m npm. ) idąc po krawędzi wulkanu. Najtrudniejsze jednak i długotrwałe jest zejście do Barafu camp a potem wielogodzinny marsz w dół doliną Mweka do tzw. Milenium Camp na 3820 m npm,
Dzień IX
7 lub 8 dzień trekkingu
Camp Milenium ( 3820 m npm) do bramy Parku Mweka Gate (1830 m npm)
Zejście Doliną Mweka przez Mweka Camp dalej lasem deszczowym do Mweka Gate. NA bramie Parku pożegnanie się z tragarzami i przewodnikami, rozdanie dyplomów, autobus zabiera cała ekspedycje do hotelu w Arusha, przewidywany powrót do Hotelu w Arusha 17:00 – 18:00.
Różnica wzniesień: ok 2000 m
Dystans: ok.17 km
Czas: 5 -6 godz.
Teren: las deszczowy
Dzień X
1 dzień Safari
Po śniadaniu, wyruszamy na safari. Przez wioskę Mto-wa-Mbu docieramy do Parku Narodowego Lake Maniara w którym jesteśmy do popołudnia. Późnym popołudniem jedziemy do bram rezerwatu Ngorongoro, śpimy na campingu Simba położonym na krawędzi krateru. Jest to jeden z najpiękniej usytuowanych campingów podczas safari.
Dzień XI
2 dzień Safari
Bardzo wcześnie przed godz. 6.oo rano opuszczamy Camp Simba i zjeżdżamy w dół do krateru Ngorongoro. Jedyne takie miejsce na Ziemi. Tu mamy okazje zobaczyć wszystkie najważniejsze zwierzęta Afrykańskie z wyjątkiem żyraf. Całe przedpołudnie spędzamy w Kraterze Ngorongoro , powrót do Hotelu w Arusha pod wieczór. Ostatnia kolacja w hotelu , zakończenie wyprawy.
Dzień XII
Po śniadaniu czas do odlotu (późne godziny popołudniowe ) wypełniamy dowolnie i relaksowo; m.in. na zakupy. Transfer z hotelu na lotnisko i odlot do Europy.
Dzień XIII
Przylot do Europy (godzina przylotu zostanie podana po rezerwacji biletu lotniczego).
UWAGA: Prowadzący lider zastrzega sobie prawo do zmiany programu w zależności od aktualnej sytuacji w Tanzanii czy też niesprzyjających warunków w górach lub na safari. Np. pogoda. Więcej wejdź na warunki uczestnictwa.
Teksty zawarte na stronie trek24.pl mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty sprzedaży w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Dopiero podpisanie umowy z organizatorem jest wiążące obie strony!