Trekking do Bazy pod Everestem
Proponowany trekking do bazy pod Everestem należy do kultowych w Himalajach Nepalu. Zobaczyć najwyższą górę Ziemi Everest (8848 m npm) , i w jego otoczeniu ośmiotysięcznik Lhotse (8516 m npm) to marzenie trekerów.
Trekking do bazy pod Everesten to nie tylko dotknięcie gór najwyższych gór Ziemi, ale to też spotkanie z pogodnymi mieszkańcami kraju Szerpów. Podczas wyprawy spędzimy co najmniej dwie noce w stolicy kraju Szerpów Namche Bazar (3440 m npm). Odwiedzimy też miejsce wyjątkowe – buddyjski klasztor na trasie w Tengboche. Atrakcją trekkingu jest zapewne sam dolot małym samolotem z Katmandu na górskie lotnisko w Lukli.
Sam trekking do Bazy pod Everestem (5200 m npm) jest dostępny dla każdego sprawnego turysty górskiego. Niemniej wymaga przygotowania kondycyjnego i zmierzenia się z wysokością gdzie na 5 tys m n.p.m. mamy o 50 % tlenu mniej aniżeli na poziomie morza.
W trzystopniowej skali trudności (I łatwy, II-średnio- trudny, III – trudny) trekking zaliczyć można do średnio trudnych. Każdy uczestnik wypełnia też tzw. kartę medyczna i jeśli są jakiekolwiek przeciwwskazania – konsultujemy to z lekarzem.
Mount Everest, Czomolungma, Qomolangma) lub Sagarmatha –najwyższy szczyt Ziemi (8848 m npm).
Po raz pierwszy Everest został zdobyty w 29 maja 1953 roku przez Nowozelandczyka Edmund’a Hilarego i Szerpy z Darjelingu Tenzing’a Norgay’a . Wyprawa była prowadzona przez Brytyjczyka Johna Hunta
W 1978 – jako pierwsza Europejka i pierwszy Polak na szczycie Everestu stanęła Wanda Rutkiewicz – (trzecie wejście kobiece)
W 1980 – polska wyprawa dokonuje pierwszego wejścia zimowego na szczyt Everestu (także pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty zimą) – Leszek Cichy i Krzysztof Wielickii, kierownik wyprawy: Andrzej Zawada
Na zdjęciu poniżej pierwszy zdobywca Everestu Tenzing Norgay z naszym przewodnikiem Jerzym Kostrzewą w domu himalaisty w Darjelingu (Indie rok 1983)