Jego Świątobliwość Dalajlama w Polsce
Wizyta Dalajlamy
19–22 września 2016
WrocławJego Świątobliwość Dalajlama XIV już po raz trzeci odwiedzi Wrocław, uświetniając swoją obecnością obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dalajlama jest Honorowym Obywatelem Wrocławia i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
Zaproszenie przekazał przywódcy Tybetańczyków Prezydent Rafał Dutkiewicz w 2014 roku. Wizyta tak wyjątkowego gościa będzie wielkim świętem w życiu społecznym i kulturalnym Wrocławia.
Dalajlama, duchowy i polityczny przywódca Tybetu przyjedzie do Wrocławia w 2016 roku, gdy miasto będzie Europejską Stolicą Kultury. Podczas osobistego spotkania prezydent Rafał Dutkiewicz przekazał zaproszenie i zostało ono przyjęte.
– Ujęły mnie słowa jego świątobliwości Dalajlamy, który powiedział mi, że jeżeli jest się w przyjaźni – a on czuje się zaprzyjaźniony ze mną i Wrocławiem, to takie zaproszenie traktuje się jak polecenie – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia
- Dutkiewicz dodaje, że podczas rozmowy Dalajlama obiecał, że będzie propagował Europejską Stolicę Kultury we Wrocławiu w 2016 roku. Pamiętał Wrocław i swoje wcześniejsze wizyty tutaj. Dodał, że docenia to co Polacy robią dla niego i Tybetu. Podkreślił, że nasza wolność wyrosła z Solidarności.
Dalajlama od prezydenta Dutkiewicza otrzymał prezenty – logo Europejskiej Stolicy Kultury nadrukowane na flagę Wrocławia oraz dwa fotoalbumy z jego poprzednich wizyt we Wrocławiu. W piątek (30 sierpnia) po południu R. Dutkiewicz spotka się z Przewodniczącym Tybetańskiego Parlamentu na Uchodźstwie.
Wizyta ma miejsce w Dharamshala, mieście w północnych Indiach, w zachodnich Himalajach. Jest to najważniejszy ośrodek tybetańskiej emigracji w Indiach, nazywany niekiedy „Małą Lhasą”. Od 1960 roku mieszka tam XIV Dalajlama i mieści się siedziba Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie.
Wizyta prezydenta Wrocławia ma charakter oficjalny. Poleciał na zaproszenie Dalajlamy. Przedstawiciele miasta podkreślają, że jest to rewizyta, wymagana protokołem dyplomatycznym.
Przywódca Tybetańczyków gościł we Wrocławiu dwa razy
W 2008 r. był w Polsce na zaproszenie Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i uczestniczył w obchodach 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Nagrody Nobla. Podczas tej wizyty odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia „Civitate Wratislaviensi Donatus 2008”. W uzasadnieniu decyzji podkreślano, że to wyraz szacunku i podziwu dla konsekwencji, z jaką przeciwstawia się on stosowaniu przemocy, opowiada się za rozwiązaniami pokojowymi, buduje dialog między religiami.
We wrześniu 2010 r. Dalajlama przyjechał do Wrocławia po raz drugi. Stolica Dolnego Śląska była jedynym miastem w Polsce, które odwiedził podczas jesiennego pobytu w Europie. Wrocław wybrał z 85 innych propozycji.
Podczas wizyty, między innymi obejrzał wystawę poświęconą 30-leciu NSZZ „Solidarność”, w Hali Stulecia wygłosił wykład dla sześciu tysięcy słuchaczy. Mówił o swoich najważniejszych zobowiązaniach dotyczących propagowania fundamentalnych ludzkich wartości, namawiania ludzi do dążenia do szczęścia bez uzależniania się od dóbr materialnych i szukania harmonii w sobie. Podkreślał istotę wzajemnego szacunku i dążenia do harmonii wszystkich religii świata. Po raz drugi odwiedził Dzielnicę Czterech Świątyń. Spodobało mu się – jak wówczas tłumaczył – że cztery wyznania, cztery świątynie funkcjonują obok siebie i nikomu to nie przeszkadza, nie prowadzi do sporów na tle religijnym.
Dalajlama XIV Tenzin Giaco (Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim „tulku” – kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Od czasu upadku Powstania Tybetańczyków w 1959 przebywa na emigracji w Indiach, gdzie w Dharamsali kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju. Tybet obecnie jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej. W 1989 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Polskę odwiedził pięć razy.
jr informacja za www.wrocław.pl